Kredyty bankowe cieszą się ogromną popularnością wśród wielu klientów w Polsce. Dzięki nim można finansować różne inwestycje czy też zyskać pieniądze na nagłe zakupy lub duże wydatki (samochód, dom, mieszkanie, itp.). Istotną sprawą, na którą instytucje bankowe zwracają uwagę oceniając potencjalnych kredytobiorców jest historia kredytowa znajdująca się w BIK. Dzięki niej banki wiedzą jakie zobowiązania ma klient oraz czy spłaca je w sposób terminowy i rzetelny.

Historia kredytowa umieszczana w Biurze Informacji Kredytowej pozwala bankowi na oszacowanie czy dany klient jest wiarygodny i czy pożyczenie mu pieniędzy nie będzie stanowić nadmiernego ryzyka. W przypadku opóźnień w spłacie mówimy o negatywnej historii kredytowej. Brak jakichkolwiek informacji oznacza brak historii, który również nie jest mile widziany przez banki. Najlepsza jest pozytywna historia, która oznacza że w BIK znajdują się  informacje na temat regularnie spłacanych zobowiązań.

Zobacz, jak przebiega procedura udzielania kredytu hipotecznego.

Jakie informacje są umieszczane w BIK i jakie jest ich źródło?

Biuro Informacji Kredytowej współpracuje z wieloma różnymi instytucjami finansowymi, firmami pożyczkowymi i bankami. W bazie danych tego biura umieszczane są więc informacje o:

  • wszystkich kredytach,
  • limitach na kontach,
  • kartach kredytowych,
  • pożyczkach,
  • zakupach ratalnych.
  • innych produktach finansowych, które były lub są spłacane.

Informacje te dotyczą nie tylko rodzaju, ale również terminowości spłacanych zobowiązań. Są one  również wysyłane przez wspomniane wyżej firmy oraz instytucje finansowe. Nasza historia kredytowa, ma wpływ wiarygodność finansowa, która stanowi podstawę przyznawania kredytu.

Dlaczego Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane dotyczące historii kredytowej?

Firmy udzielające pożyczek oraz instytucje bankowe, które współpracują z BIK chcą mieć dostęp do wspomnianych wyżej informacji po to, aby ocenić czy pożyczenie pieniędzy danemu klientowi jest związane z dużym, małym lub żadnym ryzykiem. Analitycy bankowi po prostu oceniają czy dana osoba jest w stanie terminowo spłacać zadłużenie na podstawie jego dotychczasowego zachowania. Oprócz tego pożyczkodawcy i kredytodawcy mogą ocenić czy dodatkowy kredyt (oprócz tych, które są aktualnie spłacane) nie spowoduje nadmiernego obciążenia budżetu klienta.

Sprawdź również, czym jest i jak obliczyć zdolność kredytową.

Czy warto sprawdzać własne dane w Biurze Informacji Kredytowej?

Każdy klient starający się o kredyt, powinien sprawdzić jak wygląda jego historia kredytowa, przed złożeniem wniosku kredytowego. Można w ten sposób uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i upewnić się czy nie ma jakichś małych zobowiązań, które mogą stanowić spory problem przy staraniu się o finansowanie w banku. Na szczęście Biuro Informacji Kredytowej raz na 6 miesięcy pozwala klientowi uzyskać wgląd w jego dane zupełnie za darmo.