Każdy rodzaj kredytu, na który się zdecydujemy to bardzo poważne zobowiązanie finansowe, które będzie miało znaczący wpływ na nasze finanse nawet przez kilkanaście lat lub dłużej. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto najpierw sprawdzić swoje możliwości finansowe, aby dzięki temu dowiedzieć się, czy rzeczywiście nas na dany kredyt stać. Jak to zrobić? To bardzo proste. Pomoże nam w tym kalkulator zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa przyszłego kredytobiorcy

Zanim jednak skorzystamy z kalkulatora zdolności kredytowej warto się najpierw dowiedzieć co dokładnie określamy mianem zdolności kredytowej. Otóż zdolność kredytową możemy podzielić na dwie podstawowe części, a mianowicie ilościową oraz jakościową. Analiza ilościowa to sprawozdanie z naszej sytuacji finansowej, w skład której wchodzą:

  • uzyskane dochody
  • comiesięczne koszty utrzymania, takie jak na przykład: czynsz, opłaty za media)
  • obecne zadłużenie – wszystkie nasze kredyty, pożyczki oraz inne zobowiązania finansowe

Natomiast analiza jakościowa to:

  • nasz wiek i stan cywilny
  • liczba osób będąca na naszym utrzymaniu
  • wykształcenie, staż pracy, rodzaj wykonywanego zawodu i zajmowanego stanowiska
  • nasza historia kredytowa, sprawdzana w bazach BIK i KRD.

Analiza kredytobiorcy, pomaga ustalić jego wiarygodność finansową, która jest niezbędna by bank udzielił nam kredytu. Sprawdzanie kredytobiorcy i jego możliwości finansowych, jest jednym z najważniejszych elementów procedury udzielania kredytu hipotecznego.

Kalkulator zdolności kredytowej – pomoc w obliczeniu możliwości finansowych

Wszystkie te formalności i wszelkie informacje o nas sprawdza oczywiście bank, jednakże również i my sami możemy wcześniej wgłębić się w historię naszej zdolności kredytowej. Jak zatem obliczyć zdolność kredytową i to bez wychodzenia z domu? Okazuje się, że obliczanie zdolności kredytowej nie jest wcale rzeczą skomplikowaną i każdy z nas powinien sobie z tym poradzić. Pomoże nam w tym zadaniu wcześniej wspomniany kalkulator zdolności kredytowej. Jest to bezpłatne narzędzie online, które służy do określenia bezpiecznej kwoty kredytu, na który będzie nas stać. Dzięki niemu dowiemy się również ile będzie wynosiła potencjalna rata naszego przyszłego zobowiązania finansowego. Jest to również bardzo cenna dla banku informacja o tym, ile pieniędzy maksymalnie będzie nam mógł pożyczyć. To bardzo proste – wystarczy tylko w odpowiednie okienka wpisać wymagane dane, a już za kilka chwil pojawią się wszelkie informacje, które nas interesują.