Rynek kredytów hipotecznych i mieszkaniowych, cieszy się bardzo dużym rozwojem. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki takim kredytom można wejść w posiadanie wymarzonego domu lub mieszkania. Porównując oferty bankowe, warto zwrócić uwagę na koszt kredytu hipotecznego i jego elementy składowe.

Przy ocenie atrakcyjności kredytów hipotecznych, klienci powinni brać pod uwagę wiele istotnych parametrów, takich jak:

  • oprocentowanie kredytu,
  • rodzaj spłacanych rat,
  • prowizja banku,
  • wkład własny wymagany przez instytucję finansową.

Te wszystkie parametry mają wpływ na całkowity rzeczywisty koszt kredytu określany w parametrze, jakim jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To właśnie na RRSO należy zwracać szczególną uwagę przy porównywaniu ofert banków. Ten parametr określa bowiem całkowitą wielkość zobowiązania, jaką należy trzeba będzie zwrócić do banku.

Oprocentowanie i jego wpływ na koszt kredytu hipotecznego

Oczywiście bardzo ważną część składową kosztu kredytu stanowi jego oprocentowanie. Obejmuje ono narzucaną odgórnie stawkę WIBOR 3M, która może zmieniać się w okresie kredytowania oraz marżę ustaloną przez bank, która będzie stała przez cały czas trwania umowy. W związku z tym kluczowy jest wybór banków posiadających niską marżę. Z drugiej strony nie należy jednak zapominać, że koszt kredytu hipotecznego zależy również od wielu innych istotnych czynników. Więcej na temat, znajdziesz w artykule Od czego zależy oprocentowanie kredytu i czy jest stałe.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Decydując się na spłatę w ratach równych, ponosimy wyższe koszty, ale z drugiej strony kredyt taki jest łatwiej uzyskać (nie trzeba spłacać większych kwot na początku). Wybierając raty malejące, można w długofalowej perspektywie znacznie obniżyć koszt poprzez spłatę sporej części kapitału od samego początku obowiązywania umowy. Z drugiej strony, ze względu na wysoką kwotę pierwszych rat, bank mniej chętnie udziela takiego kredytu, a łączna kwota, jaką otrzyma klient, będzie niższa.

Innym elementem kosztowym jest ubezpieczenie spłaty od śmierci, kalectwa, utraty pracy, itp. Często takie ubezpieczenia są obowiązkowe i stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla instytucji bankowej. Należy również pamiętać o ich kosztach.

Skuteczne i wygodne porównywanie ofert

Na szczęście w Internecie dostępne są różnego rodzaju narzędzia i porównywarki ofert. Każda porządna porównywarka kredytów hipotecznych tworzy ranking atrakcyjności kredytów hipotecznych, na podstawie analizy parametru, jakim jest Rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Im parametr jest niższy, tym korzystniejsza jest oferta banku. Warto korzystać z takich porównywarek, aby nie musieć sprawdzać ofert w każdym banku z osobna.