Wśród najczęściej zaciąganych obecnie kredytów znajduje się kredyt na kupno mieszkania. Zdecydowana większość osób, które decydują się na tego rodzaju zobowiązanie finansowe, to młodzi ludzie, którzy pragną własnego M, a jednocześnie nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na jego zakup. Zanim udamy się do banku po kredyt na mieszkanie powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że jest to ogromne zobowiązanie finansowe, które przyjdzie nam spłacać przez długie lata. Poniżej garść faktów, które mogą się przydać.

Wkład własny

Dzisiaj coraz trudniej znaleźć bank, który udzieli nam kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Od dnia 1 stycznia 2015 roku wysokość wkładu własnego może wynosić jedynie 10% wartości kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że mimo to nadal większość banków stawia na wyższy wkład własny – niektóre z nich oczekują nawet aż 20% Warto pamiętać, że wysokość wkładu własnego jest czynnikiem, który kształtuje wysokość marży kredytowej. Im niższy mamy wkład własny, tym większą marżę zastosuje bank.

Wysokość kredytu mieszkaniowego

To, jak wysoki kredyt zdecyduje się przyznać nam bank, uzależnione jest od wartości mieszkania, którego kupno zamierzamy sfinansować z pieniędzy pochodzących z kredytu oraz tego, jak kształtuje się nasza kondycja finansowa. Zanim bank zdecyduje się przyznać nam kredyt na mieszkanie bardzo dokładnie prześwietli naszą zdolność kredytową. Niezbędne będzie udokumentowanie osiąganych zarobków oraz wydatków w rodzinie. Sprawdzeni zostaniemy także w Biurze Informacji Kredytowej – jakiekolwiek informacje mogące sugerować to, że w przyszłości pojawią się trudności ze spłacaniem kredytu będą działały na naszą niekorzyść.

Kredyt na mieszkania – jaka prowizja

To również nieodłączny element każdego kredytu na mieszkanie. Obecnie banki raczej nie stosują prowizji wyższe, jak trzy procent. Zanim jednak zdecydujemy się złożyć podpis na umowie kredytowej, powinniśmy zapoznać się z ofertą przynajmniej kilku banków. Może bowiem okazać się, że któryś z nich stosuje wyraźnie niższą prowizję. A wtedy kredyt będzie nas po prostu mniej kosztował.

Elementy umowy kredytu na mieszkanie

Koszty kredytu
Zasady i termin zwrotu kredytu
Czas trwania umowy i rodzaj kredytu
Przedłużenie kredytu
Skutki zwlekania ze spłatą
Podpis obu stron